SAAD Genel Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Ece\\\'den Sürücülere Önemli Uyarı!

Sigorta Acenteleri ve Aracıları Genel Başkan Yardımcısı ve Ece Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Ece'den Sürücülere Önemli Uyarı!

Hazine ve Maliye Bakanlığı Karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortasının uygulamasına ilişkin genelgede değişikliğe gitti. Yeni çıkartılan genelgede uzun süredir yapılmaya çalışılan dolandırıcılıklar ve buna bağlı mağduriyetleri yeni çıkartılan genelgeyle engelleme yoluna gitmiş oldu.İşte yeni çıkartılan Karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortasındaki genelgenin detaylarını Sigorta Acenteleri ve Aracıları Derneği (SAAD) Genel Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Ece bizlere söyle anlattı.

 

Önceden trafik sigortası poliçesinin sigorta şirketi tarafından iptal edilemediğini söyleyen Sigorta Acenteleri ve Aracıları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Ece etr haber’e yaptığı açıklamada," Bazı art niyetli insanlar kart sahibinin bilgisi olmadığı halde kredi kartlarını kullanmak suretiyle aracını sigorta yaptırıyorlardı. Daha sonra kredi kartı kullanılan  şahıslar bu durumu fark edip bankaya giderek parasını tahsil edebiliyordu. Ancak burada yük sigorta şirketinin üzerine kalıyor, sigorta şirketleri yapılan poliçeyi iptal edemiyordu. Şimdi çıkarılan genelge ile bu tür dolandırıcıların önüne geçilecek. Herhangi bir sigorta şirketinin böyle bir dolandırıcılık durumuyla karşılaşması durumunda sigorta poliçesi iptal edebilecek." dedi. Ece,aracına sigorta yaptıracak vatandaşların böyle bir mağduriyetle karşılaşmaması için çok dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarıyor.

 

Ece konuyu daha detaylı olarak şu şekilde özetliyor; Özellikle art niyetli insanlar kredi kartı kimlik bilgisini ele geçirmiş olduğu kişilerin trafik sigortası poliçesi yaptırıp ödemeleri üçüncü şahısların kredi kartlarından tahsil ediliyor.Bilgisi dahilinde olmayan şahıs bankayı arayarak trafik sigortası için çekilen sigorta priminin iadesini talep ederek ilgili banka karttan çekilen prim tutarını iade ediyordu.Yönetmelikte poliçenin prim iadesi olmuş olsa bile trafik sigortası iptal edilemediğinden en çok poliçeyi tanzim eden acente ve sigorta şirketi mağdur oluyordu.Bu nedenle de üçüncü şahsın kart bilgilerini usulsüz ele geçirmek suçlarından bilişim suçları savcılığında ifade vererek mahkemede yargılama riski ile karşı karşıya kalınıyordu.

 

Bu yönetmelik ile hem bu tarz dolandırıcılıklar engellenmiş olacak hem de poliçeler iptal edilebileceğinden işlemi yapan acente mağdur olmamış olacak.Burada sürücülerin mağdur olmaması için mutlaka poliçe primlerinin kendi kredi kartıyla ödemeleri gerekmektedir.

 

Karayolları motorlu taşıtlar zorunlu mali sorumluluk sigortası uygulamasına ilişkin  çıkarttığı genelgede değişikler şu şekilde oldu ;

 

1- Sigorta ilişkisine taraf olmayan 3.kişinin rızası olmaksızın hesap, kimlik veya kart bilgileri kullanılarak ödeme sistemleri ile trafik sigortası poliçesi tanzim edilmesi ve üçüncü kişinin ilgili finansal kuruluşuna başvurusu üzerine ödenen tutarın sigorta şirketinden ilgili mevzuat kapsamında geri alınması halinde trafik sigortası sigorta şirketi tarafından iptal edilir ve iptal edilen poliçe bilgisi ile iptal gerekçesi sigorta bilgi ve gözetim merkezi ne derhal bildirilir.

2-Merkez tarafından sigortalılara trafik poliçesinin ilgili sigorta şirketi tarafından iptal edildiği sms ile bildirilir.

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ